facebook logo   Hokejový Klub Mladí Draci Šumperk z.s.

Bodovací soutěž tréninkových turnajů

Bodovací soutěž tréninkových turnajů

V pátek 12.1. jsme zahájili novou bodovací soutěž, v níž si to hráči naší tréninkové skupiny budou pravidelně rozdávat při tréninkových turnajích.

Jejím původním smyslem bylo, aby si hráči sbíráním bodů vybojovali nominaci na turnaj 2009 do Nového Jičína (10.3.). Nyní je ve hře možnost, že nám pořadatel umožní přihlásit na tento turnaj dva týmy, v tu chvíli se bude soutěžit pouze o poháry pro prvních pět nejlepších hráčů (o které se bude soutěžit tak či tak s tím, že soutěž o ně potrvá až do konce sezony). Nedostaneme-li možnost postavit do NJ dva týmy, nominaci si vybojuje 10 hráčů s největším počtem bodů, ke čtvrtku 8.3. Brankáře určím dodatečně. Hráči ročníků 2008 a 2010 hrají jen o poháry.

Turnaje budeme nyní hrávat cca 3-4x do měsíce na tréninku (i v tělocvičně) turnaje. Zpravidla se bude jednat o turnaje čtyř týmů (výjimečně šesti) každý s každým, případně jako playou. Hrávat budeme pokaždé v jiných počtech hráčů a na různých rozměrech hřiště (od 1na 1 na malém prostoru, až po 5-5 na celé hřiště). Za každý turnaj, jehož se daný hráč zúčastní, obdrží hráči body. Některé turnaje budou bodované např. jen za 1-2-3-4 body, jiné např. za 1-3-5-7 bodů. Každý hrací den navíc dostanou dva nejlepší hráči bonusové body (za poctivé vracení se, přihrávání, napadání apod.) za mimořádný výkon.

Termíny turnajů vždy zveřejním s předstihem a budu se snažit hrávat v různé dny (nejen v pátky). Na obrátkách nabere tato soutěž o jarních prázdninách, kdy budeme hrát turnaje pondělí, úterý, čtvrtek, a to nejen na ledě, ale i na suchu.

Přítomní hráči budou na jednotlivé turnaje rozdělení do výkonnostních skupin, a poté vždy losem rozděleni do 4, příp. 6 týmů, které by tímto měly bývat zhruba vyrovnané. Takže to bude trochu i o štěstí na spoluhráče, ale věřím, že dlouhodobě bude ten celkový počet bodů dobře vypovídat o výkonnosti v porovnání se spoluhráči, a také o jejich přínosu pro tým a o zápalu pro hru.

Jsem si vědom, že tyto tréninkové turnaje a vůbec celý bodovací systém, vyvolá v dětech silné – i negativní – emoce (zklamání, křivda, nespravedlnost, neodpískané fauly, neuznané fauly, nejslabší sestava atd.) a také jsem chvíli váhal, zda toto celé rozjet. Domnívám se však, že právě tyto situace zároveň pro všechny přinesou spoustu užitečných lekcí a zkušeností, které pak spolu budeme moci vždy po tréninku vykomunikovat a snažit se všechny nešvary postupně odbourávat. První turnaj dopadl – co se týče férového chování vůči spoluhráčům – nad očekávání dobře, věřím, že tomu tak zůstane i ve chvíli, kdy se soutěž rozjede.

Každopádně, ze svých dosavadních zkušeností jsem přesvědčený, že tento model tréninků vybičuje spoustu hráčů k maximálním výkonům a hokejově jim prospěje více než klasická utkání. Když se o něco hraje proti kamarádům, děti se často vydají ještě více než proti soupeřům v soutěžních utkáních – odpadá zde tlak ze strany trenéra či rodičů, a hra je mnohem více spontánní. Hlavně však věřím, že to bude pro hráče bezva motivace a zábava a doufám, že i vy rodiče budete sdílet a užívat si nadšení dětí.

Průběžný stav soutěže budu zveřejňovat na našem webu.

Aby nevypadli ze hry hráči, kteří na delší dobu onemocní nebo některé tréninky nestíhají kvůli škole, všem hráčům na závěr soutěže škrtnu body za dva turnaje, v nichž získali nejméně bodů (tzn. i případné dvě nuly, pokud se některých turnajů daný hráč nezúčastní vůbec). Lépe už to asi ošetřit nejde..

Přeji všem hráčů, ať je ty tréninky baví a už se těším na další turnaj.

© 2017 Hokejový Klub Mladí Draci z.s. Všechna práva vyhrazena. IČO: 00494917, č.ú. 17135841/0100